در خبرنامه دانشنامه تاسیسات عضو شوید

و آخرین اخبار سایت را در ایمیلتان دریافت کنید

شارژ گاز چیلر تراکمی

1 رای5.05 

1. كپسول مبرّد مناسب را به انشعاب مياني چند راهة آزمايش متصل كنيد .

2. شيرهاي چندراهه را طوري تنظيم كنيد كه مبرّد از طريق انشعاب فشار سنج مكش به داخل شيلنگ مكش جريان پيدا كنيد .

3. شيلنگ مكش را به انشعاب شارژ شير سرويس مكش متصل كنيد . قبل از سفت كردن اتصالات ، اندكي از مبرّد را آزاد كنيد تا هواي محبوس در شيلنگها كاملاً  خارج شود .

4. سيلندر مبرّد را از ترازوي فنري آويزان كنيد تا از وزن مبرّد اضافه شده به سيستم مطلع باشيد .

 

 

 

براي افزودن مبرّد مطابق دستورالعمل زير عمل كنيد :

5. شير سرويس مكش را ببنديد و بعد از اطمينان يافتن از اينكه كپسول در وضعيت وارونه قرار دارد ، كمپرسور را روشن و شير كپسول را كمي باز كنيد . جهت پيشگيري از آسيب ديدگي كمپرسور شير تخلية كپسول را طوري تنظيم كنيد كه فشار مكش از bar 3 براي فرئون 12 و bar 5ر5 براي فرئون 22 تجاوز نكند . توجه : قراردادن كپسول در داخل تشت آب گرم موجب افزايش سرعت جريان مبرّد به داخل سيستم مي شود .

6. اگر سيستم نياز به شارژ كامل دارد ،‌ مقدار مبرّد مورد نياز آن را كه روي پلاك شناسايي آن قيد شده است ، به آن اضفه كنيد . اگر قرار است فقط مقدار كمي مبرّد اضافه شود ، بعد از گذشت چندثانيه شير سرويس مكش را ببنديد و حدود 5 دقيقه سيستم را به حال خود بگذاريد تا متعادل شود . در صورتي كه كمبود گاز سيستم هنوز مرتفع نشده است ، اين عمليات را مجدداً تكرار كنيد .

اگر سيستم در وضعيت اضافه شارژ قرار دارد ، ‌مقدار كمي از مبرّد آن را از طريق دهانة مخصوص نصب فشارسنج واقع بر شير سرويس مكش كمپرسور تخيه و كمي صبر كنيد تا سيستم متعادل شود . تخلية مبرّد را آن قدر ادامه دهيد تا سيستم در وضعيت كم شارژ قرار بگيرد . حال با استفاده از دستورالعمل ارائه شده در قسمت قبل ، شارژ سيستم را كامل كنيد .

منبع:صنعت تاسیسات

 

حسین مقدم سپهر
نویسنده :: حسین مقدم سپهر
شبکه های اجتماعی